Walstreet.lv
PalīdzībaLietošanas noteikumiReģistrācijaAizmirsu paroliLogin
Forumu saraksts/Derivatīvi/un citi derivatīvi
 
goldbrick
Pievienots: 27.09.2010
Ziņojumi: 9
un citi derivatīvi
01.02.2011 19:49
Ir parādījusies patiesa iedvesma papētīt derivatīvus, kuri vairāk ir saistīti ar akcijām. Šoreiz gan īsti runa neiet par opcijām un futures, bet gan par tiem citiem plašāk zināmajiem. Tāpēc nāku ar lūgumu pēc avota, kur es tos varētu tā uzskatāmāk papētīt? Kaut vai nosauciet Jūsuprāt visinteresantākos derivatīvus. Lai Jūs labāk saprastu, ko es te īsti meklēju, teikšu tā, ka gribu priekš sevis savā pierakstu kladē sarindot zināmākos derivatīvus un tabulas veidā atzīmēt, kurš no tiem ir tendēts uz riska palielināšu un, kurš uz pazemināšanu.

Paldies jau iepriekš. klanities
Hermanis
Pievienots: 27.08.2005
Ziņojumi: 4666
Re: un citi derivatīvi
09.04.2015 10:49

Jautājums?? Kurš man sniegs sakarīgu atbildi, no manis alus kauss. Par šortiem. Lai varētu šortot, piedalās, vienkāršākajā shēmā četri dalībnieki. Institucionālais akciju turētājs (1), kurš uztic fondam (2) savas akcijas, kuras fonds dod šortot. Es (3) ņemu no fonda un pārdodu sev nepiederošas akcijas, kādam citam (4). Kas un kā ar dividendēm, man viss arī nav skaidrs, kā konkrēti plūst nauda, nezinu. Zinu tikai to,  kurš maksā un kurš saņem, un galā viss ir OK, bet kurš kuram, un kurā brīdī maksā nesapratu?? Un vēl, kā tur depozitārijā tiek fiksēts šāds darījums? Jo, sākotnēji depozitārijā, īpašuma tiesības ir fiksētas uz konstitucionālo akciju īpašnieku, bet notiekot šorta darījumam, un kādam citam (4) nopērkot tirgū no manis (3) šortotās akcijas, viņš kļūst par akciju īpašnieku, un šīs akcijas tiek nofiksētas depozitārijā uz kāda pircēja (4) vārda. Tātad, sanāk, ka tirgū ir ''liekas'' akcijas, un kā tās tiek atspoguļotas depozitārijā vēlreiz???? Kā jau teicu, kurš man paskaidros, kauss alus no manis.

Kreicis
Pievienots: 23.11.2005
Ziņojumi: 2943
Re: un citi derivatīvi
09.04.2015 22:33

Pēc manas saprašanas un logiski būtu sekojoši:

Pēdējam dividendes pa tiešo maksā uzņēmums

 Tam kurš aizdeva akcijas dividendes maksā tas, kurš aizņēmās akcijas šortošanai.Šo darbību nodrošina brokeris caur kuru tika aizdotas akcijas.

Citu loģisku variantu nespēju izdomāt! Imho!

Kreicis
Pievienots: 23.11.2005
Ziņojumi: 2943
Re: un citi derivatīvi
09.04.2015 22:47

Par to depozitāriju hvz...

Principā laikam "lieku" akciju nav, jo tam kurš aizdeva akcijas,akciju īstenībā nemaz vairs nav, bet ir.tiesības jebkurā brīdī pieprasīt, lai šortotājs atgriež akcijas, bet to visu menedžē brokeris! Jā un vispār tam nav nekāda sakara ar depozitāriju,bet tam vajadzētu būt sakaram tikai un vienīgi ar brokeri!

Hermanis
Pievienots: 27.08.2005
Ziņojumi: 4666
Re: un citi derivatīvi
09.04.2015 23:40

Es par to depozitāriju saprotu tā: Instucionālais turētājs, kurš aizdod fondam (nevis brokerim, jo brokeris ir tikai starpnieks, kurš veic darījumus biržā klientu uzdevumā), un akcijas nu pieder fondam, kurš uz līguma pamata ir pārņēmis institucionālā turētāja akcijas ar atprasīšanas tiesībām un tiesībām uz dividendēm (līgumā atrunāt gan jau) . Un nu šis fonds ar brokera starpniecību (akcijas depozitārijā ir uz fonda vārda) ļauj man savā vārdā pārdot (šortot), un tai brīdī, kad kāds nopērk šo šortu, depozitārijā akcijas pārraksta uz pircēja vārda. Un kad beidzās līguma termiņš, fonds atgriež akcijas, respektīvi, vai nu es atpērku fonda nošortotās akcijas, vai fonds pats pērk un atdod. Un šai brīdī atkal īpašnieks ir lielais akciju turētājs. Starp citu, balss tiesības sapulcē arī lielais uz šorta (līgumas) laiku zaudē.

Kreicis
Pievienots: 23.11.2005
Ziņojumi: 2943
Re: un citi derivatīvi
10.04.2015 08:51

Hermani, a tur nevarētu būt nedaudz vienkāršāk neiesaistot vienu lieku starpnieku - fondu?!

Kā Tu raksti "instucionālais akciju turētājs" pa taisno ar brokeri noslēdz līgumu, un kad kāds vēršas pie brokera, lai aizņemtos (šortotu) akcijas, tad brokeris "paņem" akcijas no "instucionālā akciju turētāja" un pa taisno aizdod "šortotajam"?! Protams tur ir līgumi starp aizdevēju un brokeri utt... Vēl vienu starpnieku jaukt pa vidu nav jēgas - tam arī būtu jāmaksā!

Jā un vel, vispār par to depozitariju, akcijas taču reāli glabājas pie brokera kontā? Pēc manas saprašanas tur vispār nav nekāda sakara ar depozitāriju, ja pareizi saprotu?! 

Un tas, ka "aizdevējs" zaudē balstiesības tikai apstiprina mūsu teorijas pareizībulaugh gan par dividenžu naudas plūsmu, gan par to, ka nerodas "jaunas akcijas" jeb nerodas "jaunas balstiesības" un visu pārējo! IMHOev3

Bet vispār labu jautājumu uzdevi, vakar pa brikšņiem brienot, bebrus medījot bija nodarbe arī pratam!laughlaughlaugh

Hermanis
Pievienots: 27.08.2005
Ziņojumi: 4666
Re: un citi derivatīvi
10.04.2015 11:57

Par to brokeri un fondiem.  Palieku pie sava.  Šorts skaitās atvasinājums, jeb mums visiem zināmāis - ETF. Un ETFam tiek izlaists prospekts. ETFus reģistrē fondi, nevis brokeri. Tā vismaz es to saprotu. Brokers ir starpnieks, nevis papīru emitētājs un turētājs. Tamdēļ jau pie mums Baltijā tas nav, jo čakars ne pa jokam. Reversais ETF, tas jau ir kas cits. To fondi izdomājā, lai konservatīvie fondi, kuri nedrīkst šortot, varētu pirkt longā šortus. (cits stāsts). Starp citu, šo jautājumu uzdevu tik tiešām lielam banku un fondu speciālistam Latvijā, un tik un tā, sakarīgu atbildi nesaņēmu, jo pie mums nekas tāds nav un nenotiek.

Kreicis
Pievienots: 23.11.2005
Ziņojumi: 2943
Re: un citi derivatīvi
10.04.2015 12:37

Nu es arī palikšu pie "mīkstā" sava, jo vienkārši precīzi nezinu! Bet nu apmeram skaidrībā tikām!laugh

Kreicis
Pievienots: 23.11.2005
Ziņojumi: 2943
Re: un citi derivatīvi
10.04.2015 13:01

Hermani, zb man... pat sāku pārlasīt Tom Taulli "Short Selling" krievisko versiju "Igra na ponizehenije ili tehnika "korotkix" prodazh", tādu precīzu shēmu ātrumā nevaru atrast!laugh Ja atradīšu uzrakstīšu!laughlaughlaugh

Seller of Smiles
Seller of Smiles
Pievienots: 16.08.2004
Ziņojumi: 9511
Re: un citi derivatīvi
11.04.2015 12:52

man arī ir šitā grāmata beer

erx
erx
Pievienots: 14.12.2009
Ziņojumi: 366
Re: un citi derivatīvi
11.04.2015 22:23

Hermanis, tu gribi izsekot, kadu darijumu, jeb ieviest "tiesibu" pirkšanu/pārdošanu RFB? Opcija, jau nav nekas cits kā vienkārša tiesību pretendēšana, uz to vai citu akciju, fjuceru cenu. Es tev nespēšu izskaidrot par stoku, bet valūtas fjūčeram ir samērā vienkārši. Brokerim dot rikojumu ka gribi iegūt tiesibas iegadaties 6EM5 vai € pa $, vai $ pa €, samaksā komisiju un tad štuko, vajag tev to fjūceru pa to cenu, jeb nevajag. Visa ta tiesību varka ir uz komisijas, lai no klienta papildus kapostu nosmeltu. Stokiem tieši tas pats, ja nemaldos, tad Lemanu brālus ar tiesību principu nogremdeja. Ka man paskaidroja, tad tās tiesibas strada pec principa, ai gribu/negribu pirkt. Tirgos parasti vačo tās tiesibas,  izliktas uz ko bus vairak, uz isajiem, jeb garajiem. Tirgum parasti ir tendence virzities tai virzienā, bet būtiski ir fakts, ka klients kurs ir iegadajies tiesibas var vienmēr atteikties no darijuma, ja cena nepatik. Te es runaju, par amīšu tirgu. Eiropā tev gan tās tiesības ir jādzēš, respektīvi vai nu jāperk, vai nu jāpardod līdz expiracijai. Ak ja, ja tu esi no šortojis, tad teoretiski uz to laiku dividendes nesaņemsi, jo jebkurš darijums ar stokiem, ja nemaldos tiek iegrāmatots neatkarigi, pirki vai pardevi, savas, vai aizņemtas akcijas. Karoce teksts mans ne par ko, tapat, "dļa podderski razgovora" laugh

 
Forumu saraksts/Derivatīvi/un citi derivatīvi
© 2004-2018 wallstreet.lv
e-mail: 
Pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz wallstreet.lv obligāta!
Top.LV